woj. opolskie
26 listopada 2021 2023-01-24 11:23Biuro Firmy:
VITAL – MED Sp. z o.o.
ul. Ozimska 48 lok. 18
45-368 Opole
tel.: 696 831 420,
888 400 260,
532 829 233.
e-mail: biuro.opole@v-med.pl
Godziny pracy biura w Opolu:
poniedziałek: – 07:30-15:30
wtorek – 07:30-15:30
środa – 10:00-18:00
czwartek – 07:30-15:30
piątek – 07:30-15:30
W aktualnej sytuacji epidemiologicznej zalecamy kontakt telefoniczny, e-mailowy. W sprawach wyjątkowych spotkanie w biurze po wcześniejszym ustaleniu terminu.
* Szukasz dofinansowania ze strony Okręgowych Izb Pielęgniarek i Położnych (OIPiP) do szkoleń/ kursów, na które planujesz się zapisać ?
Wejdź na stronę swojej Izby i sprawdź !
W poniższym linku znajdziesz szczegółowe informacje dotyczące tego jak się o nie ubiegać: http://oipip.opole.pl/wp-content/uploads/2019/02/regulamin…pdf
*Szanowni Państwo,
uprzejmie informujemy, że firma Vital-Med. Sp. z o. o , z uwagi na aktualną sytuację epidemiologiczną i w dbałości o wzajemne bezpieczeństwo, w szkoleniach i kursach realizowanych w naszych oddziałach regionalnych, przechodzi na kształcenie w formie hybrydowej, tzn. zajęcia będą odbywały się jednocześnie w dwóch formach – zdalnej (online) oraz stacjonarnej.
W tym celu uruchomiliśmy platformę „Microsoft Teams”. Umożliwia ona korzystanie z zajęć w wygodnej i bezpiecznej formie na komputerach oraz urządzeniach mobilnych z dostępem do Internetu. Natomiast, w przypadku braku możliwości skorzystania z platformy, umożliwiamy uczestniczenie w wykładach stacjonarnych, w ograniczonej liczbie osób, zgodnie z aktualnie obowiązującymi publikowanymi wytycznymi, po uprzednim zgłoszeniu swojej obecności do biura regionalnego.
Informację o tym jak dołączyć do zajęć zdalnych, uczestnicy naszych szkoleń i kursów otrzymają ze swoich biur regionalnych. Zapewniamy również pomoc techniczną przy pokonaniu trudności w logowaniu się do platformy.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z biurem regionalnym !!!.
Miejsce realizacji: OPOLSKIE
typ: KOMERCYJNE
Kursy:
Kurs dodatkowy
TECHNOLOGIA STERYLIZACJI I DEZYNFEKCJI
Miejsce : Opole, rozpoczęcie: zapisy trwają pod nr tel. 888 400 260 lub e-mail: biuro.opole@v-med.pl lub przycisk „Wyślij chęć zgłoszenia”
Cena : 1550 zł
Uczestnikami kursu sterylizacji i
dezynfekcji mogą być osoby posiadające wykształcenie minimum średnie
niekoniecznie medyczne, zatrudnione lub przygotowujące się do pracy w
sterylizatorni, jak również zajmujące się dezynfekcją i sterylizacją wyrobów
medycznych w ramach swoich obowiązków.
Absolwent kursu samodzielnie przygotuje
sterylne wyroby medyczne z zastosowaniem procedur związanych z technologią
dezynfekcji i sterylizacji oraz zgodnie z obowiązującymi przepisami
bezpieczeństwa i higieny pracy.
Kurs obejmuje 62 godziny teorii oraz 70 godzin zajęć praktycznych w centralnej
sterylizatorni. Kurs kończy się egzaminem przed komisją egzaminacyjną.
Program został zatwierdzony przez Ministerstwo Zdrowia w 2013 r. i jest
realizowany z uwzględnieniem zapisów rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej
z dnia 11 stycznia 2012 r. w sprawie kształcenia ustawicznego w formach
pozaszkolnych /Dz. U. z 2012 poz. 186/
Kurs specjalistyczny w dziedzinie:
Edukator w cukrzycy
(w SMK szukaj: Edukator w cukrzycy ed.2 Opole)
Miejsce : Opole, rozpoczęcie: 27 styczeń 2023 r.
Cena : 690 zł
Obowiązkowe zgłoszenia przez system SMK
Efekty kształcenia wskazane w programie kursu
specjalistycznego Edukator w cukrzycy, dla pielęgniarek i położnych są dla
organizatora i uczestnika kształcenia obowiązkowym elementem programu.
Osiągnięcie wskazanych efektów kształcenia gwarantuje, że każdy uczestnik kursu
specjalistycznego będzie posiadać takie same kwalifikacje, niezależnie od
miejsca ukończenia kształcenia, podmiotu organizującego kształcenie oraz
systemu kształcenia.
Cel kształcenia Wyposażenie pielęgniarki, położnej w
profesjonalną wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne do prowadzenia
edukacji terapeutycznej mającej na celu poprawę jakości życia osoby chorej na
cukrzycę.
Czas trwania kształcenia Łączna liczba godzin
przeznaczonych na realizację programu kursu specjalistycznego w kontakcie z
wykładowcą/opiekunem stażu wynosi 160 godzin dydaktycznych: zajęcia teoretyczne
– 96 godzin, zajęcia praktyczne – 64 godziny. Organizator kształcenia w
porozumieniu z kierownikiem kursu, ma prawo dokonać modyfikacji czasu trwania
zajęć teoretycznych. Oznacza to, że 90% łącznej liczby godzin przeznaczonych na
realizację programu nie podlega zmianie. Wskazane 10%, co stanowi nie więcej
niż 16 godzin, może być wykorzystane na samokształcenie.
Kurs specjalistyczny w dziedzinie:
SZCZEPIENIA OCHRONNE DLA Pielęgniarek
( w SMK szukaj: Szczepienia Ochronne (P) ed. 5 Opole)
Miejsce : Opole, rozpoczęcie: 04 marzec 2023 r.
Cena : 430 zł
Obowiązkowe zgłoszenia przez system SMK
Efekty kształcenia wskazane w programie kursu specjalistycznego Szczepienia ochronne dla pielęgniarek są dla organizatora i uczestnika kształcenia obowiązkowym elementem programu. Osiągnięcie wskazanych efektów kształcenia gwarantuje, że każdy uczestnik kursu specjalistycznego będzie posiadać takie same kwalifikacje, niezależnie od miejsca ukończenia kształcenia, podmiotu organizującego kształcenie oraz systemu kształcenia.
Cel kształcenia Przygotowanie pielęgniarki do samodzielnego udzielania świadczeń zdrowotnych w zakresie szczepień ochronnych2 , postępowania w przypadku wystąpienia niepożądanego odczynu poszczepiennego (NOP) oraz prowadzenia sprawozdawczości w zakresie szczepień ochronnych.
Czas trwania kształcenia Łączna liczba godzin przeznaczonych na realizację programu kursu specjalistycznego w kontakcie z wykładowcą/opiekunem stażu wynosi 80 godzin dydaktycznych: zajęcia teoretyczne – 35 godzin, zajęcia praktyczne – 45 godzin. Organizator kształcenia w porozumieniu z kierownikiem kursu, ma prawo dokonać modyfikacji czasu trwania zajęć teoretycznych. Oznacza to, że 90% łącznej liczby godzin przeznaczonych na realizację programu nie podlega zmianie. Wskazane 10%, co stanowi nie więcej niż 8 godzin, może być wykorzystane na samokształcenie
Kurs specjalistyczny w dziedzinie:
SZCZEPIENIA OCHRONNE DLA POŁOŻNYCH
( w SMK szukaj: Szczepienia Ochronne (A) ed. 5 Opole)
Miejsce : Opole, rozpoczęcie: 04 marzec 2023 r.
Cena : 390 zł
Obowiązkowe zgłoszenia przez system SMK
Efekty kształcenia wskazane w programie kursu specjalistycznego Szczepienia ochronne dla położnych są dla organizatora i uczestnika kształcenia obowiązkowym elementem programu. Osiągnięcie wskazanych efektów kształcenia gwarantuje, że każdy uczestnik kursu specjalistycznego będzie posiadać takie same kwalifikacje, niezależnie od miejsca ukończenia kształcenia, podmiotu organizującego kształcenie oraz systemu kształcenia.
Cel kształcenia Przygotowanie położnej do samodzielnego udzielania świadczeń zdrowotnych w zakresie :
- szczepień ochronnych noworodków;
- szczepienia przeciw HPV, istotnego ze względów epidemiologicznych, postępowania w przypadku wystąpienia niepożądanego odczynu poszczepiennego (NOP) oraz prowadzenia sprawozdawczości w zakresie szczepień ochronnych.
Czas trwania kształcenia Łączna liczba godzin przeznaczonych na realizację programu kursu specjalistycznego w kontakcie z wykładowcą/opiekunem stażu wynosi 52 godziny dydaktyczne: zajęcia teoretyczne – 27 godzin, zajęcia praktyczne – 25 godzin. Organizator kształcenia w porozumieniu z kierownikiem kursu, ma prawo dokonać modyfikacji czasu trwania zajęć teoretycznych. Oznacza to, że 90% łącznej liczby godzin przeznaczonych na realizację programu nie podlega zmianie. Wskazane 10%, co stanowi nie więcej niż 5 godzin, może być wykorzystane na samokształcenie.
Kurs specjalistyczny w dziedzinie:
RESUSCYTACJA KRĄŻENIOWO-ODDECHOWA
( w SMK szukaj: RKO ed.5 Opole)
Miejsce : Opole, rozpoczęcie: 03 marzec 2023 r.
Cena : 490 zł
Obowiązkowe zgłoszenia przez system SMK
Efekty kształcenia wskazane w programie kursu specjalistycznego Resuscytacja krążeniowo-oddechowa, dla pielęgniarek i położnych są dla organizatora i uczestnika kształcenia obowiązkowym elementem programu. Osiągnięcie wskazanych efektów kształcenia gwarantuje, że każdy uczestnik kursu specjalistycznego będzie posiadać takie same kwalifikacje, niezależnie od miejsca ukończenia kształcenia, podmiotu organizującego kształcenie oraz systemu kształcenia.
Cel kształcenia Przygotowanie pielęgniarki i położnej do samodzielnego rozpoznania stanu nagłego zagrożenia zdrowotnego i podjęcia działań resuscytacyjnych u osób dorosłych oraz dzieci i niemowląt zgodnie ze współczesną wiedzą z zakresu ratownictwa medycznego.
Czas trwania kształcenia Łączna liczba godzin przeznaczonych na realizację programu kursu specjalistycznego w kontakcie z wykładowcą/opiekunem stażu wynosi 90 godzin dydaktycznych, w tym: zajęcia teoretyczne – 20 godzin, ćwiczenia w warunkach symulowanych – 40 godzin, zajęcia praktyczne – 30 godzin. Organizator kształcenia w porozumieniu z kierownikiem kursu, ma prawo dokonać modyfikacji czasu trwania zajęć teoretycznych. Oznacza to, że 90% łącznej liczby godzin przeznaczonych na realizację programu nie podlega zmianie. Wskazane 10%, co stanowi nie więcej niż 9 godzin, może być wykorzystane na samokształcenie
Kurs specjalistyczny w dziedzinie:
ENDOSKOPIA
( w SMK szukaj: Endoskopia ed.2 Opole)
Miejsce : Opole, rozpoczęcie: 03 marzec 2023 r.
Cena : 650 zł
Obowiązkowe zgłoszenia przez system SMK
Efekty kształcenia wskazane w programie kursu specjalistycznego Endoskopia, dla pielęgniarek są dla organizatora i uczestnika kształcenia obowiązkowym elementem programu. Osiągnięcie wskazanych efektów kształcenia gwarantuje, że każdy uczestnik kursu specjalistycznego będzie posiadać takie same kwalifikacje, niezależnie od miejsca ukończonego kształcenia, podmiotu organizującego kształcenie oraz systemu kształcenia.
Cel kształcenia Przygotowanie pielęgniarki do samodzielnego wykonywania czynności zawodowych w pracowni endoskopowej oraz do sprawowania opieki nad pacjentem przed i po endoskopiach.
Czas trwania kształcenia Łączna liczba godzin przeznaczonych na realizację programu kursu specjalistycznego w kontakcie z wykładowcą/opiekunem stażu wynosi 133 godziny dydaktyczne, w tym: zajęcia teoretyczne – 63 godziny, zajęcia praktyczne – 70 godzin. Organizator kształcenia w porozumieniu z kierownikiem kursu ma prawo dokonać modyfikacji czasu trwania zajęć teoretycznych. Oznacza to, że 90% łącznej liczby godzin przeznaczonych na realizację programu nie podlega zmianie. Wskazane 10%, co stanowi nie więcej niż 13 godzin, może być wykorzystane na samokształcenie.
Kurs specjalistyczny w dziedzinie:
WYKONANIE BADANIA SPIROMETRYCZNEGO
( w SMK szukaj: Spirometria ed.2 Opole)
Miejsce : Opole, rozpoczęcie: 03 marzec 2023 r.
Cena : 450 zł
Obowiązkowe zgłoszenia przez system SMK
Efekty kształcenia wskazane w programie kursu
specjalistycznego Wykonanie badania spirometrycznego, dla pielęgniarek są dla
organizatora i uczestnika kształcenia obowiązkowym elementem programu.
Osiągnięcie wskazanych efektów kształcenia gwarantuje, że każdy uczestnik kursu
specjalistycznego będzie posiadać takie same kwalifikacje, niezależnie od
miejsca ukończenia kształcenia, podmiotu organizującego kształcenie oraz
systemu kształcenia.
Cel kształcenia
Przygotowanie pielęgniarki do samodzielnego wykonania badania spirometrycznego
i wstępnej oceny wyniku badania u pacjentów w różnym wieku i w różnym stanie
zdrowia.
Czas trwania kształcenia Łączna liczba godzin przeznaczonych
na realizację programu kursu specjalistycznego w kontakcie z
wykładowcą/opiekunem stażu wynosi 86 godzin dydaktycznych: zajęcia teoretyczne
– 36 godzin, zajęcia praktyczne – 50 godzin. Organizator kształcenia w
porozumieniu z kierownikiem kursu, ma prawo dokonać modyfikacji czasu trwania
zajęć teoretycznych. Oznacza to, że 90% łącznej liczby godzin przeznaczonych na
realizację programu nie podlega zmianie. Wskazane 10%, co stanowi nie więcej
niż 8 godzin, może być wykorzystane na samokształcenie
Kurs specjalistyczny w dziedzinie:
WYWIAD I BADANIE FIZYKALNE
(w SMK szukaj: WiBF ed.5 Opole)
Miejsce : Opole, rozpoczęcie: 1 marzec 2023 r.
Cena : 630 zł
Obowiązkowe zgłoszenia przez system SMK
Efekty kształcenia wskazane w programie kursu
specjalistycznego Wywiad i badanie fizykalne, dla pielęgniarek i położnych są
dla organizatora i uczestnika kształcenia obowiązkowym elementem programu.
Osiągnięcie wskazanych efektów kształcenia gwarantuje, że każdy uczestnik kursu
specjalistycznego będzie posiadać takie same kwalifikacje, niezależnie od
miejsca ukończenia kształcenia, podmiotu organizującego kształcenie oraz
systemu kształcenia.
Cel kształcenia Ukształtowanie kompetencji samodzielnego,
kompleksowego badania podmiotowego i przedmiotowego pacjenta dorosłego oraz
analizy wyników badania w kierunku sformułowania wniosków pozwalających na
planowanie i realizowanie opieki pielęgniarskiej.
Czas trwania kształcenia Łączna liczba godzin przeznaczonych
na realizację programu kursu specjalistycznego w kontakcie z
wykładowcą/opiekunem stażu wynosi 100 godzin dydaktycznych: zajęcia teoretyczne
– 75 godzin, zajęcia praktyczne – 25 godzin.
Kurs specjalistyczny w dziedzinie:
LECZENIE RAN DLA PIELĘGNIAREK
(w SMK szukaj: LRpiel ed.3 Opole)
Miejsce : Opole, rozpoczęcie: 20 maj 2023 r.
Cena : 550 zł
Obowiązkowe zgłoszenia przez system SMK
Efekty kształcenia wskazane w programie kursu specjalistycznego Leczenie ran dla pielęgniarek są dla organizatora i uczestnika kształcenia obowiązkowym elementem programu. Osiągnięcie wskazanych efektów kształcenia gwarantuje, że każdy uczestnik kursu specjalistycznego będzie posiadać takie same kwalifikacje, niezależnie od miejsca ukończenia kształcenia, podmiotu organizującego kształcenie oraz systemu kształcenia.
Cel kształcenia Przygotowanie pielęgniarki do samodzielnego udzielania świadczeń zdrowotnych w zakresie opieki nad chorym z raną odleżynową, owrzodzeniem nowotworowym, oparzeniem, odmrożeniem, raną urazową powierzchowną, owrzodzeniem kończyn dolnych, stopą cukrzycową oraz do zdejmowania szwów z rany.
Czas trwania kształcenia Łączna liczba godzin przeznaczonych na realizację programu kursu specjalistycznego w kontakcie z wykładowcą/opiekunem stażu wynosi 140 godzin dydaktycznych: zajęcia teoretyczne – 60 godzin, zajęcia praktyczne – 80 godzin. Organizator kształcenia w porozumieniu z kierownikiem kursu, ma prawo dokonać modyfikacji czasu trwania zajęć teoretycznych w wymiarze nie większym niż 10% (z wyłączeniem ćwiczeń), które może być wykorzystane na samokształcenie.
Kurs specjalistyczny w dziedzinie:
LECZENIE RAN DLA POŁOŻNYCH
(w SMK szukaj: LRpoł ed.4 Opole)
Miejsce : Opole, rozpoczęcie: 20 maj 2023 r.
Cena : 550 zł
Obowiązkowe zgłoszenia przez system SMK
Efekty kształcenia wskazane w programie kursu
specjalistycznego Leczenie ran dla położnych są dla organizatora i uczestnika
kształcenia obowiązkowym elementem programu. Osiągnięcie wskazanych efektów
kształcenia gwarantuje, że każdy uczestnik kursu specjalistycznego będzie
posiadać takie same kwalifikacje, niezależnie od miejsca ukończenia
kształcenia, podmiotu organizującego kształcenie oraz systemu kształcenia.
Cel kształcenia Przygotowanie położnej do samodzielnego
udzielania świadczeń zdrowotnych w zakresie opieki nad chorą z raną, w tym z
raną odleżynową do III° włącznie, owrzodzeniem nowotworowym, przetoką oraz do
zdejmowania szwów z rany.
Czas trwania kształcenia Łączna liczba godzin przeznaczonych
na realizację programu kursu specjalistycznego w kontakcie z
wykładowcą/opiekunem stażu wynosi 115 godzin dydaktycznych: zajęcia teoretyczne
– 45 godzin, zajęcia praktyczne – 70 godzin. Organizator kształcenia w
porozumieniu z kierownikiem kursu, ma prawo dokonać modyfikacji czasu trwania
zajęć teoretycznych. Oznacza to, że 90% łącznej liczby godzin przeznaczonych na
realizację programu nie podlega zmianie. Wskazane 10%, co stanowi nie więcej
niż 11 godzin, może być wykorzystane na samokształcenie.
Kurs specjalistyczny w dziedzinie:
ORDYNOWANIE LEKÓW I WYPISYWANIE RECEPT - CZĘŚĆ I DLA PIELĘGNIAREK I POŁOŻNYCH
(w SMK szukaj: OLiWR-I ed.1 Opole)
Miejsce : Opole, rozpoczęcie: 24 marzec 2023 r.
Cena : 550 zł
Obowiązkowe zgłoszenia przez system SMK
Kurs specjalistyczny Ordynowanie leków i wypisywanie recept
dla pielęgniarek i położnych składa się z dwóch części.
Część I dotycząca
ordynowania leków i wypisywania recept przeznaczona jest zgodnie z art.15a ust.
1 ustawy z dnia 15 lipca 2011r. o zawodach pielęgniarki i położnej (Dz. U. z
2014 r. poz. 1435, z późn. zm.) dla pielęgniarek i położnych posiadających
dyplom ukończenia studiów drugiego stopnia na kierunku pielęgniarstwo lub
położnictwo oraz pielęgniarek i położnych posiadających tytuł specjalisty w
dziedzinie pielęgniarstwa. Po ukończeniu części I kursu pielęgniarka, położna
jest uprawniona do wykonywania świadczeń zdrowotnych w zakresie:
1. Samodzielnej ordynacji leków zawierających określone
substancje czynne, z wyłączeniem leków zawierających substancje bardzo silnie
działające, środki odurzające i substancje psychotropowe, w tym wystawianie na
nie recept.
2. Samodzielnej ordynacji środków spożywczych specjalnego
przeznaczenia, w tym wystawianie na nie recept.
3. Samodzielnej ordynacji wyrobów medycznych, w tym
wystawianie na nie recept lub zleceń.
4. Wystawiania recept
w ramach realizacji zleceń lekarskich w procesie diagnostyki, leczenia i
rehabilitacji na leki, z wyłączeniem leków zawierających substancje bardzo
silnie działające, środki odurzające i substancje psychotropowe oraz na środki
spożywcze specjalnego przeznaczenia, niezbędne do kontynuacji leczenia.
5. Wystawiania recept
lub zleceń w ramach realizacji zleceń lekarskich w procesie diagnostyki,
leczenia i rehabilitacji na wyroby medyczne. 6. Samodzielnej ordynacji leków z
kategorii OTC.
Efekty kształcenia wskazane w części I programu kursu
specjalistycznego Ordynowanie leków i wypisywanie recept, dla pielęgniarek i
położnych są dla organizatora i uczestnika kształcenia obowiązkowym elementem
programu. Osiągnięcie wskazanych efektów kształcenia gwarantuje, że każdy
uczestnik kursu specjalistycznego będzie posiadać takie same kwalifikacje,
niezależnie od miejsca ukończenia kształcenia czy podmiotu organizującego
kształcenie oraz systemu kształcenia.
Cel kształcenia Przygotowanie pielęgniarki, położnej do
samodzielnego ordynowania wybranych produktów leczniczych, wyrobów medycznych i
środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, w tym wystawiania
na nie zlecenia lub recepty.
Czas trwania kształcenia Łączna liczba godzin przeznaczonych
na realizację programu kursu specjalistycznego w kontakcie z
wykładowcą/opiekunem stażu wynosi 65 godzin dydaktycznych, w tym: zajęcia
teoretyczne – 45 godzin zajęcia praktyczne – 20 godzin. Organizator kształcenia
w porozumieniu z kierownikiem kursu, ma prawo dokonać modyfikacji czasu trwania
zajęć teoretycznych. Oznacza to, że 90% łącznej liczby godzin przeznaczonych na
realizację programu nie podlega zmianie. Wskazane 10%, co stanowi nie więcej
niż 6 godzin, może być wykorzystane na samokształcenie.
Kurs specjalistyczny w dziedzinie:
WYKONANIE I INTERPRETACJA ZAPISU ELEKTROKARDIOGRAFICZNEGO
(w SMK szukaj: EKG ed.3 Opole)
Miejsce : Opole, rozpoczęcie: 17 marzec 2023 r.
Cena : 540 zł
Obowiązkowe zgłoszenia przez system SMK
Efekty kształcenia wskazane w programie kursu specjalistycznego Wykonanie i interpretacja zapisu elektrokardiograficznego u dorosłych, dla pielęgniarek i położnych są dla organizatora i uczestnika kształcenia obowiązkowym elementem programu. Osiągnięcie wskazanych efektów kształcenia gwarantuje, że każdy uczestnik kursu specjalistycznego będzie posiadać takie same kwalifikacje, niezależnie od miejsca ukończenia kształcenia, podmiotu organizującego kształcenie oraz systemu kształcenia.
Cel kształcenia Przygotowanie pielęgniarki, położnej do wykonania u osoby dorosłej, badania elektrokardiograficznego w spoczynku oraz do udziału w badaniach diagnostycznych oraz monitorowaniu pacjenta z wykorzystaniem zapisu elektrokardiograficznego, a także do interpretacji składowych prawidłowego zapisu czynności bioelektrycznej serca oraz rozpoznania cech elektrokardiograficznych wybranych stanów chorobowych, w tym stanów zagrożenia życia i zdrowia.
Czas trwania kształcenia Łączna liczba godzin przeznaczonych na realizację programu kursu specjalistycznego w kontakcie z wykładowcą/opiekunem stażu wynosi 108 godzin dydaktycznych: zajęcia teoretyczne – 50 godzin; zajęcia praktyczne – 58 godzin. Organizator kształcenia w porozumieniu z kierownikiem kursu, ma prawo dokonać modyfikacji czasu trwania zajęć teoretycznych w wymiarze nie większym niż 10% (z wyłączeniem ćwiczeń), które może być wykorzystane na samokształcenie