Specjalizacja geriatryczna

Szkolenie specjalizacyjne w zakresie geriatrii i pielęgniarstwa geriatrycznego pozwala pielęgniarce nie tylko zdobyć niezbędną wiedzę, ale również pozyskać kwalifikacje w dziedzinie pielęgnowania osób w podeszłym wieku. Zdobycie tych umiejętności przekłada się na możliwość zapewnienia profesjonalnej opieki geriatrycznej.

Pielęgniarstwo geriatryczne specjalizacja – czas trwania

Program szkolenia specjalizacyjnego przewiduje 580 godzin zajęć teoretycznych oraz 245 godzin praktycznych – co w sumie daje 825 godzin dydaktycznych. Warto tutaj zaznaczyć, że liczba godzin zajęć teoretycznych może się zmienić. Organizator kształcenia w porozumieniu z kierownikiem specjalizacji ma możliwość zmodyfikowania czasu trwania tych zajęć, przy czym należy zaznaczyć, że 80% łącznej liczby godzin nie podlega zmianie. Pozostałe 20% (liczba ta nie może przekraczać 165 godzin) może być wykorzystana na samokształcenie.

Ile kosztuje specjalizacja geriatryczna dla pielęgniarek?

Koszt szkoleń specjalizacyjnych wynosi 3400 złotych. Istnieje możliwość podzielenia opłat na pięć kwartalnych rat.

Ogólne efekty kształcenia

Aby uzyskać tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa geriatrycznego, pielęgniarka jest zobowiązana do poszerzenia swojej wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych w tym zakresie.

Czego dokładnie uczy się uczestnik szkolenia ze specjalizacji geriatrycznej?

Wiedza

Pielęgniarka zyskuje m.in. wiedzę na temat dylematów moralnych oraz etycznych, z którymi może zmagać się w pracy. W trakcie zajęć przedstawiane są prawa pacjenta oraz poruszane są wątki dotyczące odpowiedzialności ciążącej na pielęgniarce.

Oprócz tego uczestnik zdobywa specjalistyczną wiedzę o specyficznych mechanizmach procesu starzenia się, czy wiedzę z zakresu pielęgnowania chorych w podeszłym wieku.

Umiejętności

Pielęgniarka, która ukończy szkolenie specjalizacyjne, zyska m.in. umiejętność monitorowania i oceny jakości opieki pielęgniarskiej, planowania specjalistycznej opieki pielęgniarskiej z uwzględnieniem holistycznego sposobu działania niezbędnego w opiece geriatrycznej, czy wdrożenia zaplanowania interwencji pielęgniarskiej u pacjentów w podeszłym wieku.

Kompetencje społeczne

Uczestnik zdobywa kompetencje społeczne, na które składają się takie kwestie jak: szanowanie godności i autonomii pacjenta, niezależnie od jego wieku, niepełnosprawności, orientacji seksualnej czy pochodzenia etnicznego oraz narodowego. Ponadto pielęgniarka wykazuje odpowiedzialność za wykonywaną pracę i na bieżąco zwiększa swoją wiedzę zawodową.